Mesafeli Satış Sözleşmesi
MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ
13.06.2003 Tarih ve 25137 Sayılı resmi gazetede yayınlanan “Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” gereğince internet üzerinden gerçekleştirilen satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Sözleşme detayları aşağıda belirtildiği gibidir.
SATIŞ SÖZLEŞMESİ
MADDE 1 – TARAFLAR
1.1 SATICI
Y3 TEKNOLOJİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
geldimarket.com 
Adres:
Adres: Eski Büyükdere Cad.  Maslak / Sarıyer, Istanbul
Eposta: destek@geldimarket.com
Tel: 08503098923
1.2 ALICI
https://geldimarket.com üzerinden alışveriş yapan; adı, soyadı, IP adresi, TC Kimlik No, ödeme bilgileri, ünvan ve adres bilgilerini sipariş aşamasında belirteceği şekilde kayıt yapan ya da yapmayan kullanıcılar bundan böyle ALICI olarak anılacaktır.
MADDE 2 – KONU
İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’nın SATICI’ya ait internet sitesinden elektronik ortamda verdiği siparişin fatura detayında nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.
MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN
Satılan ürünlerin İsmi, tasarımı, adedi ve satış bedeli satış faturasında belirtildiği gibidir. ödeme şekli, fatura ve teslimat adresi fatura üzerinde belirtildiği gibidir.
MADDE 4 – GENEL HÜKÜMLER
4.1 – ALICI, internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel niteliklerini, satış fiyatını ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder. geldimarket.com’dan, Kredi Kartı veya Banka Havalesi ile alışveriş yapılabilir. Bir (1) iş günü içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından sipariş tutarı kadar para blokesinin yapıldığı veya havalenin hesaplarımıza ulaştığını belirlediğimiz andır. Bu maddede belirtilmeyen ödeme yöntemleri kesinlikle kabul edilmez.
4.2 – Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde belirtilen ön bilgiler içinde açıklanan süre zarfında ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.
4.3 – Sözleşme konusu ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.
4.4 – Ek olarak tüm siparişlerinizi, yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edecektir. Hediye paketleri sevk irsaliyesi ile gönderilecek; fatura, bilahare fatura adresine postalanacaktır. Yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar KDV dahil TL olarak ifade edilmiştir. Kargo ücreti ise ALICI’ya ait olup, KDV oranları , kitap ve tekstil ürünleri için %8, dergiler için %1, dekorasyon ürünleri, müzik, video, bilgisayar, elektronik ürünleri ile kargo için %18’dir. Söz konusu oranlardaki değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren aynen uygulanacaktır.
4.5 – SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun teslim edilmesinden sorumludur.
4.6 – Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı veya onaylı nüshasının SATICI’ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI’nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.
4.7 – Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartının, ALICI’nın kusurundan kaynaklanan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ya kullanılabilir ve eksiksiz halde göndermesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri SATICI’ya aittir.
4.8 – SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde siparişindeki ödeme şekline göre defaten iade edilir.
4.9 – geldimarket.com’da satışta bulunan ürünlere ilişkin stok durumları tedarikçi firmaların stoklarında güncellemelere rağmen, elde olmayan sebeplerden dolayı tükenmiş olan ürünlerin gönderim süresi uzayabilir. Bu durumda müşteri telefon veya e-posta yolu ile bilgilendirilir. Müşterinin talebine göre şipariş değiştirilebilir, gönderim bekletilebilir veya sipariş iptal edilebilir. Siparişin iptali durumunda, ödeme kredi kartı ile yapılmışsa kredi kartına, ödeme banka havalesi ile yapılmışsa müşterinin belirttiği bir banka hesabına geri havale edilir.
4.10 – Kargo gönderimleri satış onayını takip eden 4-12 Resmi iş günü içerisinde yapılır.
şartlarda koşullarda bu süreç 30 iş gününe uzayabilir
4.11 – Tahsilatı yapılmış bir siparişin teslimatı, geçici bir aksaklık olmadığı sürece son kullanıcılar için aracı kargo şirketini herhangi bir bilgi vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
4.12 – Paket teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Bu yüzden, teslimat sırasında hasarlı olduğu tespit edilen paketler kabul edilmeyip tutanak tutturulmalıdır. Daha sonra, tutanak in
Bu gibi hallerde geldimarket.com satışı yapılan bu ürün ya da ürünleri tekrar kargoya verecektir.
4.13 – İade veya değişikliği istenen ürünler ayrı bir paket/ koli içerisinde konularak, kargoda hasar görmeyecek şekilde geri gönderilmelidir. Ürünlerin orijinal kolileri üzerinde meydana gelebilecek hasar ve üzerlerine yapıştırılan kargo vs etiketleri, ürünlerin orijinalliğini ve dolayısıyla yeniden satılabilirliğini bozduğu için, iade veya degişimleri mümkün olamayacaktır.
MADDE 5 – CAYMA HAKKI
ALICI, sözleşme konusu ürününün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 7 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün kutu/paket içeriğinin eksilmemesi ve ürünün yeniden satılabilir halde olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün SATICI’ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkının kullanılmasından kaynaklanan EFT kesintisi, kargo gideri ve sair masraflar SATICI’ya aittir.
MADDE 6 – CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER
Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, yapıştırma, duvara monte etme, vb ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Kopyalanarak orijinalliğini kaybeden (CD, DVD, plak vs gibi) veya hijyenik faktörler nedeniyle risk taşıyan ürünlerin (kulaklık vs. gibi) iade ve değişimleri orijinal ambalajları açıldığı takdirde gerçekleştirilememektedir. Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.
– Her türlü yazılım ve programlar
– DVD, VCD, CD ve oyunlar
– Bilgisayar ve Sarf malzemeleri
– Ambalajı açılmış hızlı tüketim, hırdavat, tekstil, ayakkabı, ev yaşam, spor outdoor, kozmetik, hızlı tüketim malzemeleri ve ürünleri
MADDE 7 – YETKİLİ MAHKEME
İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICI’nın veya SATICI’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Siparişin gerçekleşmesi durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.
Teslimat: Teslimat süresi, Sipariş onay mailinin gönderilmesinden sonraki 4-12 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.
şartlarda koşullarda bu süreç 30 iş gününe uzayabilir
Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden SATICI sorumlu tutulamaz.
Teslimat problemleri yaşanmaması için sistemimizde kayıtlı teslimat adresinin tam ve eksiksiz olduğunu doğrulayınız. Adres değişikliği durumunda yeni adresinizi Bilgilerim bölümünden düzenleyiniz.
Ürün İade Prosedürü
· Yanlış sipariş edilen veya tarafımızdan yanlış teslim edilen, ilk kullanımda arızalı olduğu saptanan ürünler, satış tarihinden itibaren 7 gün içinde iade edilir.
· İade edilecek ürünler orijinal kutusu içinde, standart aksesuarlarıyla birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmelidir.
· Ambalajı açılmış ve/veya kullanılmış olan ürünleri iade alınmaz.
· Kargo ile gönderilen iadelerin kargo bedeli müşteri tarafından ödenir.
· Ürün iadeniz kabul edildikten sonra, fatura miktarı hesabınıza alacak olarak kaydedilecektir.
Ödeme İade Prosedürü
· Yaptığınız herhangi bir alışverişinizin iadesi kabul görüldüğü taktirde, ödeme tutarınız iadenizin onayını takiben 10 iş günü içerisinde kredi kartı veya banka hesabınıza yapılacaktır.
İptal Prosedürü
· Sipariş iptallerinizi siparişinizi onayladığınız andan itibaren 1 (bir) saat içerisinde 08503098923 numaralı telefonumuzu arayarak ya da destek@geldimarket.com adresimize mail göndererek işlem yaptırabilirsiniz.
· Kargo, ALICI’nın eline ulaşmadan sipariş iptali durumunda. Para iadesi 10 iş günü içerisinde yapılır.
GİZLİLİK POLİTİKASI
Bu gizlilik ilkeleri geldimarket.com gizlilik alanındaki sorumluluklarının tespiti adına hazırlanmıştır.
Aşağıda yer alan geldimarket.com web sitesi üzerindeki bilgi toplama ve dağıtımı işlemlerinin kurallarını içermektedir.
· IP adresiniz sunucularımızda yer alan sorunların giderilmesi ve internet sitemizin yönetilmesi için kullanılacaktır. IP adresiniz, sizi ve alışveriş sepetinizi tanımlamak ve aynı zamanda açık demografik bilgilerinizin toplanması adına kullanılacaktır.
· Sitemizde alışveriş sepetinizin takip edilmesi ve aynı reklamların art arda görülmesinin engellenmesi adına çerezlerden yararlanılmaktadır. Çerezlerden size ilgi alanlarınız doğrultusunda içerik sunulması ve tekraren şifre girmemeniz için şifrenizin saklanması gibi noktalarda yararlanılmaktadır.
geldimarket.com adresinde bulunan bağlantıların veya sitede akan reklamların gizlilik politikaları ve içeriklerinden sorumlu değildir.
· Sitemizde yer alan kayıt formunda kullanıcılarımız, iletişim bilgilerini (isim, adres, telefon, e-posta adresi gibi) ve finansal bilgilerini (kredi kartı bilgileri, hesap numarası) girmelidir.
· Bu formda teslim aldığımız iletişim bilgilerini kullanıcılarımıza, firmamız ve tarafımızca belirlenen firmalar hakkında bilgi ve/veya kampanya haberleri ve/veya materyallerini göndermek için kullanmaktayız. İletişim bilgileri ayrıca kullanıcılarımız ile iletişime geçmemiz gerektiğinde kullanılacaktır.
· Sitemize üye olan ya da olmayan kullanıcılar isteklerine bağlı bir biçimde sistemimizden kayıtlarını sildirebilir.
· Kayıt silme için destek@geldimarket.com adresine bilgi geçmeleri yeterli olacaktır.
· Formda teslim alınan finansal bilgiler satın alınan ürün ve hizmetlerin bedelinin tahsil edilmesinde veya diğer gerek duyulan durumlarda kullanılacaktır.
· Kişiye özel olan bilgiler kullanıcılarımızın sisteme girişlerinde ve/veya diğer gerektiği durumlarda kişinin kimliğinin doğrulanması adına kullanılacaktır. Bu bilgiler ziyaretçi hareketlerinin izlenmesi, kişiye özel içerik sağlanması durumlarında kullanılacak, ayrıca tarafımızca belirlenen diğer firmalarla da paylaşılacaktır.
KİŞİSEL VERİ POLİTİKASI
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup “kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişi”lere ilişkin her türlü bilginin işlenmesine ilişkin düzenlemeleri içerisinde barındırmaktadır.
(“geldimarket.com”) aşağıda listelenmiş kategorilerde yer alan gerçek kişilere ait kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında işlenmesiyle ilgili geldimarket.com’un beyanlarını ve açıklamalarını içermektedir. Bu kapsamda politikanın uygulama alanı, aşağıdaki veri sahiplerine ait kişisel verilerin işlenme süreçleridir:
· Gerçek Müşteriler
· Kurumsal Müşteri Hissedarları, Yetkilileri, Çalışanları
· Potansiyel Müşteriler
· Şirket Yetkilileri
· Hissedarlar
· Eski Çalışan / Emekliler
· İş Ortağı Hissedarları, Yetkilileri, Çalışanları
· Tedarikçi Hissedarları, Yetkilileri, Çalışanları
· Çalışan ve Stajyer Adayları
· İş Ortağı Adayları
· Tedarikçi Adayları
· Ziyaretçiler
· Basın
· Üçüncü Kişiler
Söz konusu veri politikası bildirimi değişen şartlara ve/veya mevzuata uyum sağlanması amacıyla zaman zaman güncellenebilecektir.
Bu bildirim; geldimarket.com web sitesini ziyaret eden (yukarıda belirtilen niteliklere sahip veri sahiplerine) Misafir, Kayıtlı Üye ve kullanıcılar (Bundan böyle kısaca “KULLANICI” olarak anılacaktır) arasında geldimarket.com web sitesini kullanarak KULLANICI’nın vermiş olduğu kişisel bilgilerde, 6698 no’lu “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince site ziyaretçilerinin verileri hakkında neler yapıldığı ile ilgili bir bilgilendirme niteliği taşımakta olup bu amaç çerçevesinde oluşturulmuştur.
BİLDİRİMİN KAPSAMI
· Bu bildirim geldimarket.com URL’si ve içerisindeki tüm sayfalarda geçerlidir.
· Herhangi bir sitede veya sayfada geldimarket.com logosunun görülmesi bu sözleşmenin geçerli olduğu anlamına gelmez. KULLANICI URL’yi kontrol etmek ve gerçekten geldimarket.com’a ait bir sayfa olduğundan emin olmak zorundadır.
· KULLANICI’ya ait bilgiler (e-posta, fatura, teslimat adresleri vs.) hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
SAKLANAN KİŞİSEL VERİLERİN KAPSAMI
· geldimarket.com web sitesini ziyaret eden KULLANICI, herhangi bir kişisel bilgisini vermek zorunda değildir. KULLANICI geldimarket.com hizmetlerinden yararlanmak için bazı kişisel bilgilerini vermekle yükümlüdür.
· KULLANICI’nın geldimarket.com web sitesini herhangi bir zamanda ziyaret ettiğinde geldimarket.com web sunucusu, KULLANICI web tarayıcısının bağlanmış olduğu IP adresini isimsiz kullanıcı olarak kaydeder.
· KULLANICI’nın isteğine bağlı olarak, geldimarket.com web sitesi çerez (cookie) bilgisi, geldimarket.com web sitesi sayfaları içerisinde yapılan ürün veya hizmet aramalarını saklar. Bu bilgiler sayesinde ileri ki dönemlerde sitede yer alabilecek reklam bantları ile ilgi duyulan ürünler doğrultusunda kişiselleştirilme için kullanılabilir.
· geldimarket.com web sitesi, KULLANICI’nın kişisel bilgilerini üç temel amaç için saklar; bazı hizmetlerde KULLANICI isteklerini yerine getirebilmek, özel içerik ve reklam bandı sağlamak ve ürün ve hizmetlerden haberdar etmek.
KİŞİSEL VERİLERİN GÜVENLİĞİ
geldimarket.com, KULLANICI’nın vermiş olduğu tüm kişisel bilgileri gizli tutar. Ancak, KULLANICI’nın doldurmuş olduğu formlar aracılığıyla istenen ürün ve hizmeti sunmak adına çalışanlarına KULLANICI adını, adresini, e-posta adresini ve telefon numarasını bildirmek zorundadır.
KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİNE İLİŞKİN İLKELER
Kanunda yer alan 4. Madde uyarınca veri sorumlusu konumunda bulunan geldimarket.com, kişisel verilerin işlenmesi söz konusu olduğunda aşağıdaki ilkelere uygun bir biçimde hareket etmektedir:
Hukuka ve dürüstlük kurallarına uyum
Sitemizde paylaşılan kişisel veriler, hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun bir biçimde işlenmektedir. Bu doğrultuda, veri sorumlusu olarak geldimarket.com, her türlü kişisel veri işleme süreçlerinde, yürürlükte olan mevzuata uygun hareket etmekte ve bunun yanı sıra dürüstlük kurallarına uymaktadır.
Doğruluk ve güncellik
Veri sorumluları, işlemiş oldukları kişisel verilerin doğru ve güncel olmasının sağlanması amacıyla gerekli süreçleri kurgulamalıdır. Bu doğrultuda geldimarket.com, veri sahiplerinin verilerini güncellemesi için olanaklar sağlamakta ve verilerin veritabanlarına doğru bir biçimde aktarımını temin etmek için gereken önlemleri almaktadır.
Belirli, açık ve meşru amaçlar için işleme
Veri sorumluları, söz konusu kanun kapsamındaki aydınlatma yükümlülükleri doğrultusunda, veri sahiplerini kişisel verilerin işlenme amaçları ile ilgili bilgilendirmek konusunda yükümlüdür. Bu doğrultuda veri sorumlusu konumundaki geldimarket.com veri işleme faaliyetlerini meşru ve belirli amaçlarla sınırlı tutmakta ve söz konusu amaçlara ilişkin olarak veri sahiplerini aydınlatma metinleri kapsamında açık bir biçimde bilgilendirmektedir.
İşlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma
geldimarket.com tarafından kişisel veriler, temin edildikleri noktada veri sahibine belirtilen amaç için gerektiği ölçüde, bu amaç ile bağlantılı ve sınırlı olarak işlenmektedir.
İlgili mevzuatta öngörülen veya ilgili amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza edilme:
Söz konusu veriler, yürürlükte olan mevzuat kapsamında sınırları çizilmiş bir süre belirlendiği takdirde, bu süre boyunca muhafaza edilmektedir. Mevzuatta bu şekilde bir süre belirlenmediği durumlarda ise veri kullanım amacı ve şirket prosedürleri göz önüne alınarak makul saklama süreleri belirlenmekte ve veriler, bu süre ile sınırlı biçimde saklanmaktadır. Bahsi geçen sürelerin sona ermesini takiben veriler, şirket prosedürleri doğrultusunda silinmekte, yok edilmekte veya anonim hale getirilmektedir.
KULLANICI İSTEK VE GERİ BİLDİRİMLERİ
geldimarket.com, KULLANICI’nın geldimarket.com web sitesi ve ürün ve hizmetleri ile ilgili ulaştırdıkları her türlü istek, öneri ve soruları içeren bilgileri site performansını ölçmek amacıyla saklamaktadır. Bu gibi bilgiler, kişilerin kendilerine yanıt vermek dışında herhangi bir amaç için kullanılmaz.
KULLANICI bu bildirimi kendisinin belirleyeceği aralıklarla kontrol etmelidir. KULLANICI, gizlilik ve güvenlikle ilgili soru ve sorunlarını destek@geldimarket.com e- posta adresinden veya 08503098923 no’lu telefondan iletişime geçerek ilgili birime bilgi verebilir.